All Journal Entries Journals

Trifle

Jun 12, 2015 - 13 comments

1554804?1434195691
I know there has to be some bakers around here. So I have a lady that wants me to make a trifle for her for next weekend. I chose this recipe. With the price of fruit right now and everything else, it's gonna cost $25 to make.

So my question is what is a reasonable price I should charge her? I don't want to charge too much. But I also don't want to charge too little. (I don't wanna be working for free)

Any input is greatly appreciated!

Comments
Post a Comment
7282682 tn?1397241335
by nonights, Jun 12, 2015
The least I would do it for would.be 40. That is 15 for your time and electricity. And that is if it wouldn't take more than an hour to make it. Your food sure looks like it is worth more than the minimum. Yummmy!

1580318 tn?1550258081
by Shannon79, Jun 12, 2015
Thanks nn! I kinda thought $40, but in the back of my mind I'm thinking is that too much?!?!

I'm still new to this selling my baking, so I feel like it's hard to judge.

So should I tell her that it's gonna cost $25 with all the ingredients? Or just say it'll be $40?

4810126 tn?1503946335
by EvolverU, Jun 12, 2015
Hey Shannon :)

That's a really pretty Trifle. Nice job!

Is this a new business for you or just a one-off? I do quite a bit of catering @ my job & my sister does it for a living. Just in case this isn't a one-time deal, I wanted to suggest that maybe, you might want to work up costing sheets. Here's a link to how to cost out a recipe:

http://www.wikihow.com/Cost-a-Recipe

After costing, as you know, you have to add in your labor. How long did it take you to make? If the answer is under an hour, then $40 sounds pretty on target. :) I don't think that you should have to breakdown the cost of ingredients for the person unless they specifically ask, in which case, I'd give them an itemized receipt/breakdown w/ the labor cost added in the end.



Avatar universal
by Belle313, Jun 12, 2015
I don't think $40-45 is too much.  Desserts made with fresh fruit are always more $.  The Cuban bakery near me would probably charge $45.00. If it is something I want and I know is really good I don't even ask the price there.  

1580318 tn?1550258081
by Shannon79, Jun 12, 2015
Hiya Annie!

I started a little home based baking business about a month or so ago. I've posted some of the goodies I've done. But this is my first time ever doing a trifle. (No that's not my trifle in the pic...I hope it turns out like that. Haha)

Yeah I have a website that i use to do that. That's how I know it cost $25 to make. It should take me under an hour to do this.

Now the trifle bowl i have is a different shape then the one in the picture. It's not straight up and down like that. The sides do go in, so it's a weird kind of shape. So I don't know if I'll use the same amount as what's called for in the recipe. I guess I can always tell her $40. And if I don't use all the fruit, I can tell her a lower amount when she gets it.

1580318 tn?1550258081
by Shannon79, Jun 12, 2015
Thanks E!

I guess I'm just afraid I'll say too much and then they don't want it. And then maybe they never order from me again. Yep this is me being paranoid and second guessing myself

Avatar universal
by Belle313, Jun 12, 2015
That would be there loss cuz your stuff looks yummy! I know it's fun to bake and stuff but you have to make something for your troubles. I'm not sure what they charge for fruit where you are but M's berries are 5 bucks each small package of fresh organic strawberries, blueberries, blackberries.  Her grapes are 4.99 per pound. It's not cheap but it's also not something your client is eating everyday either.

4810126 tn?1503946335
by EvolverU, Jun 12, 2015
Shannon, that's so exciting! How cool is that that you've started a home-based business!

Yeah, I realized after I posted that that wasn't your Trifle ('cause you hadn't made it yet. [duh, Annie!]:))

E's right. Fruits expensive & the price of produce fluctuates. So, it can be tricky. I know that you're probably a master baker & that there are probably plenty on-site as well but if you ever have any business questions, feel free to hit me up! :)

982214 tn?1471458381
by krichar, Jun 12, 2015
I don't know if you're on Facebook, but I'm in a group on there for bakers.. A lot are actual professional bakers and that's how they make their living, if you're on there I could invite you to join the group. They're are super helpful HB every need advice

982214 tn?1471458381
by krichar, Jun 12, 2015
When ever I need advice*

1580318 tn?1550258081
by Shannon79, Jun 12, 2015
Thanks again E! I consider myself a novice still. And I'm still learning. And actually the lady that I do an odd. r for every week used to do a lot of baking for years and years. So she's been really good for giving me little tips and tricks. And she also recommends me if someone is looking for baking. I don't use organic unless they specifically ask for it. Then I will.

Annie yeah it just started out as posting pics of what I made just for my boys on Facebook (using hubby's account cause I don't have one. But will create a page soon for the baking). And people said that I should try selling it. And a couple days later someone else started a facebook group in this area for baking. Whether you're looking for or making it. So I took it as a sign to jump in and do it! Thanks I will remember that :-)

K I just use my husband's profile for now until I start my own page. I can pm you his name and that would be good thanks

1217293 tn?1467357944
by Risa615, Jun 12, 2015
Why don't you look online and see what local bakery's charge? I think $45 sounds more like the cost, but I live in CA where everything is expensive, lol

982214 tn?1471458381
by krichar, Jun 12, 2015
Sounds good :)

Post a Comment